logo

ויטמינים לחולי סוכרת אחת ולתמיד- מה חשוב ולמה?

הסוכרת היא מחלה בה החולה סובל מרמת סוכר גבוהה בדם ובהפרעה לחילוף החומרים בגוף. ישנם שני סוגים עיקריים של סוכרת – סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2. 

סוכרת מסוג 1, המכונה גם סוכרת נעורים, נגרמת מהרס התאים המייצרים אינסולין בגוף. מערכת החיסון שאמורה להגן מזהה בטעות תאים אלה כמסוכנים ובעקבות כך מנסה להלחם בהם. 

סוכרת מסוג 2, הסוכרת הנפוצה יותר, הגוף אינו מסוגל לנצל ביעילות את האינסולין הקיים, ואף אינו מייצר כמות מספקת של ההורמון.

על פי פרסומים במשרד הבריאות בישראל, מחלת הסוכרת היא מחלה כרונית שכיחה הנמצאת במגמת עלייה בעולם כולו. על פי אומדנים, מספר החולים בסוכרת בעולם צפוי להגיע לכ-439 מיליון עד שנת 2030. בבדיקות שנערכו בשנת 2011 נמצא כי מחלת הסוכרת היוותה את סיבת המוות הרביעית בישראל.

 

נתונים מפחידים? בהחלט.

 

אז למה זה בעצם קורה? התשובה היא- אורח החיים שלנו! התזונה שלנו ושל ילדינו, הכוללת בתפריט הרבה מאכלים לא בריאים, והפחתה בפעילות הגופנית שהם שני הגורמים העיקריים להשמנת יתר. בנוסף, גם הרגלים לא בריאים כמו עישן הם מהגורמים להתפרצות המחלה. 

אל לנו לשכוח שסוכרת הינה מחלה גנטית אך אינה מחייבת את התפרצות המחלה. לכן, על מנת להימנע מהתפרצותה ישנם תפריטים המומלצים על ידי דיאטנית כמו פעילות גופנית וכמובן גם תוספי תזונה.

 

אלה הויטמינים המומלצים במיוחד לחולי סוכרת:

 

ויטמין E

מה זה: תפקידו העיקרי של ויטמין E הוא לתפקד כנוגד חימצון, הדבר תורם בסילוק הקריאטנין מהדם, משפר את זרימת הגבלת ייצור הרדיקלים החופשיים וחסינות הגוף. 

כיצד עוזר לחולי הסוכרת: ד"ר ג'וליאן וויטאקר במאמרו " יתרונות ויטמין E עבור סוכרת ובריאות הלב" טוען כי חוקרים ישראלים מצאו כי כאשר חולי סוכרת הנושאים את הגן נטלו תוסף ויטמין E מדי יום, הסיכון לשבץ שלהם, התקף לב ומוות ירד ב-50%.

מהטבע: אגוזים ושקדים, זרעי חמניות, פירות וירקות ירוקים וכתומים ועוד. 

איך לקחת: עם או אחרי אוכל

 

ויטמין C

מה זה: ויטמין הידוע כמסייע במצבים רבים ושונים כגון: אסתמה, אלרגיות, דלקות, מחלות עור, ריפוי צלקות, תורם לפירוק הכולסטרול, מסייע בהחלמה ממחלות ויראליות וחיידקיות, מפחית סיכונים למחלות לב, לקטרקט ואפילו מפחית נזקי עישון.

כיצד עוזר לחולי הסוכרת: נמצא קשר בינו לבין מניעת סיבוכים מסוימים של מחלת הסוכרת, באיזון רמת הטריגליצרידים והכולסטרול הרע בדם, הויטמין עשוי לתרום להעלאת הכולסטרול הטוב בדם, בהפחתת הסיכון לזיהומים בדרכי השתן, עשוי לעודד את ספיגת הכרום בגוף, וידוע כמסייע לחזק את המערכת החיסונית , סיוע בהפיכת הגלוקוז לסורביטול (ובכך עוזר לשמור על כלי הדם).

מהטבע: פלפלים, ברוקולי, כרובית, תותים, קיווי, תפוז, לימון, אננס עגנייה ועוד.

איך לקחת: ביחד עם מאכלים העשירים בברזל.

ויטמין D

מה זה: ויטמין המסייע בעיקר לספיגת הסידן בגוף. 

כיצד עוזר לחולי הסוכרת: עשוי לשפר את הפרשת האינסולין, כמו גם את התנגדות לאינסולין. חוסר בויטמין D מקושר בין השאר לסיכוי מוגבר לחלות בסוכרת מסוג 1 או 2.

מהטבע: מהשמש בעיקר

איך לקחת: לפי המלצת הרופא

 

חילבה וכרום

מה זה: החילבה הינו צמח מרפא התורם להפחתת העמידות לאינסולין, הכרום תורם בעיקר לחילוף החומרים של הסוכר בגוף.

כיצד עוזר לחולי הסוכרת: החילבה והכרום עשויים לתרום לשמירה על רמות סוכר תקינות בגוף. 

מהטבע: חילבה, שמרי בירה, בשר וגבינות.

איך לקחת: כ-20 דקות לפני הארוחה.

 

כרום פיקולינט

מה זה: כרום הוא מינרל בעל תפקיד מפתח בשליטה על רמות הסוכר בדם

כיצד עוזר לחולי הסוכרת: הכרום עשוי להגביר רגישות קולטני התא לאינסולין, לסייע באיזון רמות גבוהות של הכולסטרול ואף בהפחתת המשקל.

מהטבע: שמרי בירה, בשר וגבינות.

איך לקחת: כ-20 דקות לפני הארוחה.

 

מקורות נוספים:

http://www.drwhitaker.com/the-best-supplements-for-diabetes/

http://www.diabetesselfmanagement.com/blog/vitamin-c-to-prevent-diabetes-damage/

ויטמינים מומלצים לסוכרת

 

Facebook YouTube Instagram